Egyre többször tapasztalom, hogy fontos a fogantatással kapcsolatos biológiai alapok ismeretének frissítése.
Manapság nagyon sok ismeretanyaggal rendelkeztek. Az interneten ma már minden fellelhető, választ kaphatunk azonnali kérdéseinkre.
Viszont ez a gyors és részleges információszerzés megfoszt téged attól, hogy rendszerben lásd a fogantáshoz szükséges ismereteket.
Ebből a blogból mindent megtudsz a fogantatás biológiai hátteréről és sikerességének lehetőségéről.
Az írást a Babára Vágyom szapotrodástani szakértője készítette el neked.
Hogy miért olvasd el?
Mert fontos, hogy tudd mikor mi történik veled és pároddal.
Ne csak sodortasd magad az eseményekkel. Így te is részésévé válsz a folyamatnak.
Kezdjük is az alapoktól, azaz az ember biológiai szaporodásának feltételeitől
A mai világban már nyíltan lehet és kell is beszélni a szexről, szexualitásról, a teherbe esés mikéntjéről.
Valamiért viszont az emberek mégsem néznek a dolgok mögé.
Úgy gondolják, gyakran kell szexelni, s akkor jön a baba.
Pedig ez nem ennyire egyszerű.
Nem mindegy a mikor, a hogyan, a miért, amikor ágyba bújunk partnerünkkel.
Ráadásul az állandó, túl gyakori szex kényszeressé teheti a babára vágyó párok nemi életét, ami a kapcsolat kiégéséhez is vezethet.
Ezért nagyon fontos, hogy a teherbe esés időszaka egy élmény dús, boldog folyamat lehessen, egy kiegyensúlyozott szexualitással rendelkező
kapcsolatban, s ne változzon át a szex mechanikus, erőltetett dologgá.
A mi célunk most a teherbe esés testi, biológiai feltételeinek megismerése, közérthetően.
Nézzük, milyen fizikai tényezőknek kell egyszerre megvalósulnia (a lelki tényezőkön kívül) ahhoz, hogy egy pár együttléte során magzat foganjon
A nő ivari felépítése és működése
A női ivarszerv teste a méh, amely egy körte alakú, simaizomból álló szerv.
E fölött-mellett találhatóan két oldalt a petefészkek, melyek a kilökődött petesejtet a has
űrbe eresztik, ennek a méhbe való terelése az ördögharapás nevű szerv dolga, amelyből kettő van, a méh petefészkek felőli oldalán;
csillóikkal a kilökődött petesejtet a méh petevezetői felé terelik, ahol majd találkozhat a spermiumokkal, s ahonnan a méhtest felé indul tovább, ahol a már
megtermékenyült, osztódásnak indult petesejt megtapadhat.
Női nemi készülék
A női ciklust a vérzés első napjától számoljuk a következő menstruáció első napjáig.
Ez általában 28 napos, de pici eltérés (27-32 nap) normálisnak mondható, ha az eltérés állandó (pl minden menstruáció 30-31 napra jön meg).
A menstruáció első napjától számolva 14. napon (10-18 napon belül) következik be az ovuláció, ez egyénenként állandónak mondható.
(Tehát van akinek 15. napon van mindig, van akinek 21. napon, s így tovább).
Ehhez hozzátartozik, hogy spontán ovuláció bárkivel s bármikor előfordulhat, ezt előre kiszámolni nem lehet, ezt kiválthatja stressz, de erős orgazmus is.
Mi is az ovuláció?
A petefészekben több millió petesejt található, már akkor, amikor megszületünk.
A pubertás során a megnövekedett mennyiségű női nemi hormonoknak köszönhetően elkezdenek megérni a petesejtjeink, minden hónapban egy.
Ennek az érett, termékenyülésre képes petesejtnek a petefészekből való kilökődése az ovuláció.
A peteérés folyamata
Ovuláció tünetei
– hőemelkedés: Legtöbben a hőemelkedésre apellálnak, s hőmérőzik magukat, hogy „jó időben” történjen a szexuális együttlét, de ez csalóka lehet. Ugyanis van olyan nő, akinél egyáltalán nincs hőemelkedés, van, akinek a petesejt kilökődése előtt, vagy után van hőemelkedése, így kizárólag a hőmérőzésre hagyatkozni nem feltétlenül célravezető megoldás (ráadásul enyhébb lefolyású nátha is bekavarhat)
– megduzzadt, kivörösödött ivarszervek, bőséges ivari nyálka termelődése: erre figyelnek a legkevesebben, pedig ez a tünet a legszembetűnőbb. A női szeméremtest megduzzad, érzékenyebb lesz. A hüvelyi nyálka üvegszerűen áttetsző lesz, feltűnően bőségesen ürül, s nyúlik, ha elhúzzuk, nehezen szakad el.
– alhasi szúró fájdalom a petefészeknél: vannak nők, akik minden ovulációjukat érzik. Késszúrás szerű, éles fájdalomról számolnak be, amelyet a tüsző kilökődése okoz. Enyhén hasonlatos a menstruációs görcshöz.
– viselkedésbeli változás: ha egy nő figyeli önmagát, az érzéseit, feltűnhet neki, hogy az ovuláció idején érzékenyebb, hirtelen reagál, izgatottá válik, feledékenyebb és sokkal jobban kívánja a szexet. Zsigerből érzi, hogy szexuális kapcsolatba akar lépni a párjával, s ez a vágy olyan ősi, mélyről feltörő, megmagyarázhatatlan. A tudattalan-énünk ilyenkor „párosodni” akar, a szaporodási ösztönünk, a fajfenntartás szükségessége miatt.
A férfi ivari felépítése és működése
A hím nemi készülék két fő részből áll
- a herék, mellékherék, a Cooper-féle mirigy és a prosztata vagy más néven dülmirigy.
Ezek felelősek az egészséges, érett spermiumok megtermeléséért, illetve az érett spermiumok megfelelő táplálékkal való ellátásáért, hogy életben maradhassanak a petesejtig tartó hosszú úton.
- a hímvessző, melynek fő feladata a hímivarsejtek bejuttatása a női nemi szervbe.
A hím nemi készülék
A hímivarsejtek a herében termelődnek, ezen belül a kanyarulatos herecsatornákban.
Innen a még éretlen hímivarsejtek az ondóvezetéken át átkerülnek a mellékhere csőrendszerébe, ahol tárolódnak, s beérnek.
A hímivarsejtek megtermelődésétől a mellékherékben történő teljes beérésükig körül belül 2-3 napra van szükségük.
Az egészséges, érett spermiumok alkalmasak csak a petesejt megtermékenyítésére.
A spermiumok számára az ideális hőmérséklet a 34-35 Celsius fok, ezért helyeződtek a herék a testen kívüli herezacskóba.
Nagyon fontos szempont, hogy semmiképp ne melegedjenek fel a férfi heréi, mert akkor elhalnak a spermiumok.
Ilyen negatív hatása lehet az ölben tartott laptopnak, a kocsi ülésfűtésének, ill egy kiadós forró vizes ülőfürdőnek is.
Here, mellékehre
A hímivarsejtek önálló életre nem képesek, ezt hivatott támogatni a Cooper-féle mirigy.
Amely lúgos kémhatású váladékot termel, s ami az ejakuláció alkalmával ürül össze a spermiumokkal az összehúzódó simaizmok hatására.
A váladékának a feladata a női savas kémhatású hüvely lúgossá tétele, hogy a hüvely savassága ne ölje meg a bejutó spermiumokat.
Ugyanekkor ürül a dülmirigy vagy más néven prosztata váladéka is, ez egy magas szénhidrát tartalmú váladék, melynek feladata a hímivarsejtek
táplálása s óvása addig, amíg sikerül eljutniuk a petesejtig.
Tehát a spermiumok, a Cooper-féle mirigy, és a dülmirigy együttesen teszik ki a termékenyítésre kész, életképes ondót.
A megtermékenyülés
Hasznos tanácsok
Fontos megjegyezni, hogy baba tervezésekor :
- a nők ne használjanak semmilyen irrigáló szert, se pedig tejsavas mosakodó készítményeket, mert az savassá teszi a környezetet, s jó eséllyel elpusztítják a lúgos környezetet kedvelő hímivarsejteket.
Ha egy pár utódnemzésre adja a fejét, akkor a spermiumok élettartamát tekintve, az ideális időköz a szexuális együttlétekre 2-3 naponta egy alkalom.
Ha a pár ennél gyakrabban van együtt, a férfi heréiben a spermiumoknak nem lesz ideje beérnie, s sajnos életképtelen, gyenge spermiumok fognak a
leendő anyuka nemi készülékébe jutni.
Így kicsi az esélye a sikeres megtermékenyülésnek.
Hozzátenném, hogy a túlságosan ritka ejakuláció sem optimális, ugyanis az érett spermiumok élettartama néhány nap, s így még a mellékherében
elhalhatnak, vagy már túl gyengék lesznek a női ivarszervbe kerülve, s nem lesz elég erejük eljutni a petesejtig.
Összefoglaló
- Nagyon fontos, hogy a babára vágyó pár, 2-3 naponta egyszer létesítsen szexuális kapcsolatot.
- Az az optimális, ha ez az aktus épp az ovulációddal esik egy időpontra.
- Ennek kiszámolásában fontos segítség, ha elkezded figyelni magd, s kitapasztalod, illetve feljegyzed, hogy a menstruáció első napját követően hányadik napon szokotál ovulálni.
- Ezt érdemes felírni s a több havi értékeket összehasonlítani.
- Így sokkal könnyebben tervezhető meg tudatosan az együttlét időpontja. (ehhez adhat segítséget a ciklus.hu táblázata; e-mailben értesít egy nappal menstruáció előtt s várható ovuláció előtt. Ez a weblap a 14. napra számolja az ovulációt).
- A fizikai feltételek megléte mellett a lelki tényezők ugyanolyan fontosak, a kettőnek összhangban állása garantálja a sikeres megtermékenyülést.
Író: Dália Fruzsina
Szerkesztő: Zuppán Brigitta kineziológus