Számtalan fajta stressz éri az idegrendszerünket, évszakváltáskor a környezeti stressz hatása érzékelhető.

Az évszakváltással járó időjárási tényezők megviselik a szervezetet és az idegrendszert, mely kihat a testi érzetünkre is.

Éppen ezért szükség van a test, lélek, szellem támogatása, hiszen az egészség erre a három pillérre épül.

“Az, hogy egészségesek vagyunk, azt jelenti, hogy harmonikus állapotba kerülünk önmagunkkal és a környezetünkkel. Ez kihat a pszichénkre, lelkünk pedig a testünkre.” Hippokratész

Mi a stressz fogalma pontosan?

 

Mi is pontosan a stressz fogalma, hiszen olyan sokat hallunk erről nap,mint nap, értelmezése viszont nem egyértelmű.

Sokan tévesen depinek, hangulatváltozásnak, idegbetegségnek  nevezik.


[INGYENES LETÖLTÉS] Ezt mindenképpen töltsd le!


A stressz olyan fizikai, szellemi és érzelmi állapotok összessége, melyek kiváltó oka a feszültség, az aggodalom, és a nyugtalanság.
A stressz minden sejtünket érinti, szinte az egész testünk görcsben van, a szervezetünket a kimerülés veszélye fenyegeti. Ahogy a feszültség fokozódik, az adrenalin nevű hormon kiválasztása felerősödik, hogy felkészülhessünk a cselekvésre – barlanglakó ősünknek volt szüksége efféle ösztönzésre, hogy megküzdhessen a veszedelemmel, vagy esetleg elmenekülhessen előle.

Mivel napjainkban az effajta küzdelem, vagy menekülés nem jellemző, ezért ahelyett, hogy testünk elégetné a stresszhelyzet nyomán keletkező többletenergiát, a feszültség bennünk marad. Szervezetünk nem tud visszatérni az egyensúlyi állapotához, ehelyett alkalmazkodik a folyamatossá váló készenléthez.
A stressz bizonyos mértékig normális jelenség, hiszen az élet kihívásaira adott válasznak tekinthető. Valamennyi stresszre szükségünk van – az összpontosításhoz, a döntéshozatalhoz, a pozitív gondolkodáshoz. Számos esetben jelen van az életünkben a pozitív stressz. Gondoljunk például egy vizsgaszituációra, amikor a szervezetünk minden sejtje a feladat megoldására koncentrál.
Testünk képes arra, hogy megbirkózzék a feszültséggel, majd annak csökkenésével elernyedjen, lelassuljon, de ha a stressz forrás folyamatosan jelen van életünkben, egy idő után nem vagyunk képesek a lazításra.
Úgy érezzük: a dolgok kikerültek irányításunk alól és többé nem tudjuk teljesíteni a velünk szemben támasztott követelményeket – ettől kezdjük rosszul érezni magunkat. Az adrenalin szintje magas marad, és a test folyamatos „izgalmi” állapotba kerül. Amikor szervezetünk már nem tud tovább alkalmazkodni a tartós stresszhez, fizikai tünetek jelentkeznek és kialakulhat a betegség. Életoázis Egészségközpont

Hová juttat el a kezeletlen stressz?

 

A stressz a fent leírt fogalomból kiindulva, legyengíti a szervezetünket, gátolja az immunrendszer megfelelő működését és ez különböző szervi, testi

betegségek formájában jelenik meg.

A napfény hiánya és a rövidülő nappalok, mint környezeti stressz segítik ezt a folyamatot az őszi, téli időszakban.

Több ember érzi magát ilyenkor fáradtabbnak, lecsökken az aktivitása. Nehezebben indul el bárhova, sokat van otthon.

Jellemzően több felesleges kalóriát juttat a szervezetébe, kevesebb társas programokban vesz részt. Beengedi a negatív információt a médiából, ami

szintén egy környezeti stresszforrás.

A cselekvés hiánya miatt jönnek a negatív, rossz gondolatok, félelmek, érzések.

A hideg idő előhívja a  különböző mozgásszervi betegségek felerősödését is, ami végigfut  a rendszeren:

  • a testi fájdalom megjelenik
  • negtaív gondolatok indulnak el az ember agyában (már megint nem tudok rendesen felkelni, egy csomó dolgot nem tudok így megcsinálni, mindig fáradt vagyok)
  • ennek következménye a negatív érzések kialakulása: használhatatlan vagyok, 100 évesnek érzem magam, lusta vagyok most ezt megcsinálni, ráér

és ez az egész folyamat egy kilátástalan, ingerült állapothoz vezet. Amitől kimerül az idegrendszer és tartós stressz lesz úrrá az emberen, ami még csak

erősödik a szeretet ünnepén, amikor már pattanásig feszül a hangulat a sok, családban az elhall,gatott, szőnyeg alá söpört érzések és gondolatok miatt, megfelelési kényszerek miatt.

Tehát a stressz kezelésére azért van szükség, hogy:

  • ne gyengüljön le az immunrendszer
  • ne alakuljon ki testi betegség
  • ne alakuljanak ki negatív gondolatok és ebből adódóan
  • negatív érzések

 

 

 

Stresszkezelés a jól működő immunrendszerért

 

Mint általában most is több szintű megoldáshoz jutsz, ha végig olvasod az írásomat.

Kezdjük a stressz feloldását érzelmi,mentális szinten és spirituális szinten:

 

  • Azonosítsd be a stressz forrását. Derítsd ki, hogy önmagában a helyzet idegesít vagy ez emlékeztet téged egy régmúlt eseményre és azt vetíted ki a szituációra?
  • Ismerd meg önmagad, és ezáltal megkapod a választ a fenti kérdésre és arra, hogy hogyan tudod megoldani a problémádat
  • Használj stresszoldó technikát, keress fel szakembert, ismerd fel, hogy segítséget kérni nem szégyen, hiszen beindul az életed tőle
  • Meditálj sokat
  • Amennyit tudsz legyél szabad levegőn
  • Szánj magadra és a fejlődésedre időt (igen, lehetséges: öltözködés, sminkelés, évés, ivás közben, munkába menet is lehet hallgatni motivációs videókat, hanganyagokat)
  • Szeretetteljes kapcsolatokat keress és alakíts ki
  • Mondd el a véleményedet, érzéseidet

 

A stressz feloldása fizikai szinten:

 

  • Ne szégyeld a dühkitöréseidet, az is te vagy. Inkább jöjjön ki, mint elfojtsd, csak tanuld meg a dühödet helyesen kezelni. A többiek ne érezzék azt, hogy rájuk haragszol, ha igazából magadra vagy mérges. Ne degradáld a környezetedben élőket, mert akkor a megfélemlítőt játszod. Vonulj el, csukd magadra az ajtót, ordíts egy nagyot vagy káromkodj, rugdost a bútort vagy,amit akarsz…csak hagy menjen
  • Kezdj el sportolni, igen, igen… Nehéz az emebernek rászánnia magát, hiszen nehezen talál rá időt, elfolyik a nap, a gyerekek is ott vannak stb…mégis oldd meg. Hogy milyen sportot válassz, hogy meg ne und? A kineziológia alkatfunkciója (veleszületett jegyeink értelmezése) segít neked ebben.

HA  testarányodat nézve rövid a felső tested és hosszabbak a lábaid : akkor az alkatfunkciód ez : “Természetemnél fogva inkább ülök” Ami azt jelenti, hogy a pihenés, feltöltődés a te típusodnak inkább az ülés, fekvés. Jó sport neked: jóga, callanetics, súlyzós edzések, evezős sportok, úszás.

HA a testarányodat nézve hosszú a felső tested és rövidebbek a lábaid : akkor a te alaktfunkciód ez : “Természetemnél fogva inkább mozgok vagy állok”. Ami azt jelenti, hogy a te típusodnak a feltöltődés, a mozgással vagy állással járó tevékenységek: futás, labdajátékok, hosszú séták, túrák.

Természetesen lehetnek egyéni eltérések a neveltetésből és az otthonról hozott szokásokat tekintetbe véve (ezek változtatják meg a veleszületett tulajdonságainkat), pl a szüleid dolgosak voltak, így nem tolerálták, ha hosszasan heverésztéll. Nyílván akkor a mozgáshoz szoktál, attól függetlenül, hogy alkatfunkciódat nézve inkább ülnél, ha pihenő időd van. Úgy érzed, hogy nem engedheted meg magadnak a pihenést és ez fusztrál. (Most már tudod, hogy emiatt, többek között, megtagadod, azt,aki veleszületetten vagy).  Ettől függetlenül még érdemes kipróbálni az alkatfunkciódnak megfelelő mozgást.

  • Ha hirtelen stressz ér igyál gyorsan meg pár pohár hideg vizet és mosd meg arcod hideg vízzel
  • Ha 4-5 napnál tovább fennáll ugyanaz a stresszállapot válts át a meleg italok fogyasztására, menj meleg fürdőbe, szaunába, egyél melegítő hatású ételek (gyömbér, chili, meleg ételek)
  • Szervezet igényének megfelelő, vegyes táplálkozás. Ötvözze a melegítő és hideg hatású ételeket (pl.: meleg hús, hideg salátával), minden étkezésnél jelen kellene lennie az összes íznek: édes, savanyú, keserű és sós
  • Igyál kevesebb kávét 2 csészét maximum és kevesebb energia italt. Miért? Mert a fokozott stressz szint növeli az adrenalin termelését, amit a mellékvese végez. Ha stimuláló szereket fogyasztasz, akkor a mellékvese folyamatosan magasan tartja az adrenalinszinet. Túldolgozik a szervezet, kimerülést okoz testi szinten és a mellékvese kimerülését is.

 

Bónusz immunerősítő gyakorlatok a kineziológia módszerével:

 

A kineziológia felhasználja a Hagyományos Kínai Orvoslás módszereit is. Ahol az akupunktura és az akupresszúra a betegségmegelőző módszerek, úgynevezett prevenciós eljárások körébe tartoznak.

Az akupresszúrás pontok nyomásával, masszírozásával stimulálni tudjuk az immunrendszert támogató belső szervek, mirigyek működését.

Előnyük, hogy:

  • a gyakorlásuk néhány percet vesz igénybe
  • bárhol és bármikor elvégezhetőek
  • azonnali hatást fejtenek ki
  • elindítják a szervek és mirigyek azonnali működését
  • energiatöbbletet adnak
  • hatnak a szervezet öngyógyító mechaizmusainak beindítására

 

Lássuk a gyakorlatokat:

Végezd el őket egy hónapig minden nap, hogy szokásoddá váljon. Ha ezek a pontok nyomásra érzékenyek, biztosan energia hiány van azon a területen, addig kell masszírozni őket, míg megszűnik a fájdalom.

  • Csecsemőmirigy erősítése:  ez a mirigy termeli a T-lymphocitákat, ami az immunrendszer fő alkotóeleme. A lép a vérraktárunk.

Lép 21-es pont és a Csecsemőmirigy ütögetése ökölbe szorított kézzel (King Kong csinálta ezt a jellegzetes mozdulatot 🙂 19*. Egyik öklöddel a Lép 21-es pontot, másik öklöddel a csecsemőmirigyet ütögeted egyszerre, mindkét kézzel, majd kézcsere.

Pontok elhelyezkedése a teseten:

Lép 21-es pont: hónalj és könyök között fél úton a bordáknál

Csecsemőmirigy: közvetlenül a szegycsont mögött található

  • Vastagbél pontok stimulálása: emésztésért, megfelelő salakanyagtartalmú széklet ürítése miatt (méreganyagok a megfelelő módon távozzanak a szervezetből)

A vastagbél 11-es pont önmagában egy immunerősítő pont, masszírozd mindkét karodon ezt a pontot legalább 30 mp-ig vagy a fájdalom elmúltáig.

A vastagbél 4-es pont segíti az emésztést segíti, ezt is 30 mp-ig masszírozd vagy  a fájdalom elmúltáig, mindkét kezeden.

Pontok elhelyezkedése a teseten:

Vastagbél 11-es pont: könyök  fölött 2 ujjnyira

Vastagbél 4-es pont: hüvelyk- és mutatóujj közötti lágy részben helyezkedik el

  • Gyomor 35-ös pont stimulálása: jó emesztésért, a belek megfelelő működése érdekében, 30 mp-igy vagy a fájdalom elmúltáig masszírozni

Pontok elhelyezkedése a teseten: a legjobban az ábra szemlélteti

 

 

  • Agyintegrációs gyakorlatok: a megfelelő koncentrációért, magabiztosságért, megfelelő kommunikációs képesség, megfelelő reagálási idő bizonyos helyzetekre, elérése érdekében. Összességében, hogy tudjunk reagálni egy-egy stresszhelyzetre

Keresztprogramozás: reggel – este : 12-12 gyakorlat. Ajtóra vagy falra tenni egy lapra rajzolva : X és II jelet

1.masírozás közben ellentétes kézzel érinted az ellentétes térded X-et nézni
2. masírozás közben párhuzamosan vannak a kezek II-t nézni
3.masírozás közben ellentétes kézzel érinted az ellentétes térded X-et nézni

Középvonal keresztezés : reggel-este, 8-8 db mindegyikből:

Nagy terbeszben állsz, kezeidet párhuzamosan előre nyújton. A négy ujjad kereszteszi egymást, a hüvelyk ujjakat összeérintve egy háromszöget alkotsz a kezeddel.

8* nagy fekvő nyolcas rajzolása jobbra, felfelé indítani
8* közepes fekvő nyolcas rajzolása
8* kics fekvő nyolcas rajzolása
8* egyik tenyérbe, 8* másik tenyérbe
8* lapra, jobbra, balra, 2 kézzel
Homlok tarkó tartás, becsukott szemme és elképzelni, hogy 8* lerajzolod a fekvő 8-ast egy táblára vagy lapra.

 

 

Jó gyakorlást kívánok

 

Zuppán Brigitta

Kineziológus

 

 

 

 

Share This